Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
22 posty 84 komentarze

Na początku było słowo J 1,1

slawomis - Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie (Roman Dmowski). Polska albo będzie katolicką, albo jej nie będzie (Feliks Koneczny). www.rodzinaswietokrzyska.wordpress.com

100 rocznica deklaracji Wiktora Jarońskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

" W chwili historycznej, gdy świat słowiański ze światem germańskim - prowadzonym przez odwiecznego wroga Polski, Prusy - staje do rozstrzygającego starcia, położenie narodu polskiego jest tragiczne."Rok 2014 to setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej i deklaracji kieleckiego posła do dumy rosyjskiej sędziego Wiktora Jarońskiego, współpracownika Romana Dmowskiego. Jednoznacznia w treści deklaracja będąca w istocie stanowiskiem działającej we wszystkich trzech zaborach Ligi Narodowej otworzyła Polsce drogę do zwycięstwa i odzyskania niepodległości.

W Kielcach z inicjatywy Ligi Polskich Rodzin zostały wykonane i poświęcone pamiątkowe tablice posła Wiktora Jarońskiego i kieleckiego biskupa Augustyna Łosińskiego. Była to radosna uroczystość mająca wymiar wszechpolski. Relacje i komentarze z tego wydarzenia znajdą się zapewne na wielu portalach. Atmosferę uroczystości niech odda kilka załączonych zdjęć oraz fragment kazania kieleckiego Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana.

 


" W dzisiejszym dniu Liga Polskich Rodzin Oddział Świętokrzyski poświęca tablice dwom historycznym postaciom: biskupowi Augustynowi Łosińskiemu, biskupowi kieleckemu i Wiktorowi Jarońskemu posłowi do dumy rosyjskiej podczas wojny. Zbliżała się I wojna światowa. Niemcy chcieli wznieść powstanie przeciw zaborcy rosyjskiemu. Biskup Łosiński i poseł Jaroński i Henryk Sienkiewicz byli zdania, że tylko pokonanie Niemiec da nam wolność. Drogi do wolności były skomplikowane, nie miejsce by je oceniać. Liczy się miłość Ojczyzny i poświęcenie. Liczy się praca dla Ojczyzny, czy przez formację duszpasterską, patriotyczną prowadzoną przez biskupa Łosińskiego, szerzenie szkolnictwa, kultury polskiej, kultury moralnej codziennego życia, czy wystąpienie 100 lat temu w Petersburgu posła Jarońskiego pragnącego wolności umęczonej przez zabory Ojczyzny. Liczy się pasja i bezinteresowność. Tylko bezinteresowna miłość Ojczyzny może Ją wzmocnić i zahartować. Tablice mają przypominać współczesnym Polakom, że nie ma beznadziejnych momentów w walce o wolność Ojczyzny. Kto jeszcze 30 lat temu myślał, że będziemy wolnym i suwerennym państwem, które zrzuci kajdany nowoczesnej niewoli rosyjskiej ? Tablice te mają upominać, że niepodległość nie jest dana na zawsze. Można ją stracić, na przykład Krym. Suwerenności narodu nie zagwarantują nam ani unia, ani NATO, ani obcy. Wolność i suwerenność ma płonąć w sercach ludzi, młodzieży, ojców i matek. Rozniecanie tego płomienia spoczywa na rodzinach, szkole, środkach masowego przekazu i na Kościele także. Módlmy się o mądrość dla rządzących, prośmy o wieczną nagrodę dla bohaterów narodowych, których poświęcenie, mądrość i krew przyniosły wolność Ojczyźnie. Amen."

Warto przytoczyć fragmenty źródeł historycznych związanych z deklaracją Jarońskiego.


Tekst deklaracji Wiktora Jarońskiego:

   "W chwili historycznej, gdy świat słowiański ze światem germańskim - prowadzonym przez odwiecznego wroga Polski, Prusy - staje do rozstrzygającego starcia, położenie narodu polskiego, pozbawionego samoistności i możności odegrania swej roli, jest tragiczne.
Tragizm ten dla kraju, będącego teatrem wojny, potęguje się przez to, że naród polski, rozdarty na trzy części, ujrzy swych synów we wrogich sobie nawzajem szeregach.
   Rozdzieleni wszakże terytorialnie, my, Polacy, w uczuciach swych, w sympatiach dla Słowian musimy stanowić jedno. Skłania nas do tego nie tylko słuszna sprawa, o którą ujęła się Rosja, ale i rozum polityczny.
Wszechświatowe znaczenie chwili obecnej musi usunąć na plan dalszy wszelkie porachunki między nami.
   Daj Boże, by Słowiańszczyzna pod przewodem Rosji odparła Teutonów (Niemców - przyp. redakcji),  jak odparła ich przed pięciu wiekami Polska i Litwa pod Grunwaldem.
   Oby krew przez nas przelana i okropności bratobójczej dla nas wojny przyniosły połączenie rozdartego na trzy części narodu polskiego."

  
Roman Dmowski, przywódca ruchu narodowego, który o istnieniu "deklaracji" dowiedział się z opóźnieniem będąc w Finlandii, napisał:

"Kiedym, wracając do kraju po wypowiedzeniu wojny, wylądował w Finlandii i dostał gazety petersburskie przeczytałem deklarację posła Wiktora Jarońskiego, złożoną 8 sierpnia (1914 r.) na posiedzeniu Dumy w imieniu naszego przedstawicielstwa.
Nigdy w życiu żaden nasz krok polityczny tak mię nie ucieszył. Przyjaciel mój, poseł kielcki, powiedział w swej deklaracji to, co należało powiedzieć w owej doniosłej chwili. Wypowiedział dążenie nasze do zjednoczenia ziem polskich, postawił program wojny w sprawie polskiej i postawił go w formie, która wytrącała broń z ręki przeciwnikom wojny, germanofilom rosyjskim, przez silne podkreślenie naszej solidarności z Rosją." 


Odpowiedź Rosjan na deklarację Jarońskiego

Wielki książę Mikołaj Mikołajewicz Romanow, głównodowodzący armii rosyjskiej nawiązując do "deklaracji" napisał między innymi:

"Niechaj znikną granice dzielące naród polski, czyniąc z niego jedną całość pod berłem cesarza Rosji. Polska się odrodzi wolna w swym języku religii i samorządzie (...) miecz, który uderzył pod Grunwaldem jeszcze nie zardzewiał."

Odpowiedzią, która nosiła już znamiona deklaracji rządowej, było natomiast oświadczenie dowództwa rosyjskiego wydane 9 IX 1914 r. z jasnym powołaniem się na cara. W tym dokumencie mówiono wyraźnie, iż w razie zwycięskiego zakończenia wojny "wszystkie części dawnej Polski zostaną zjednoczone w jedną całość autonomiczną".


slawomis


 

KOMENTARZE

 • autor
  Ta deklaracja sytuowała nas w ramach Cesarstwa Rosyjskiego - z ograniczoną wolnością do odmiennego obowiązującemu wyznania, autonomii gospodarczej i prawa do rozwoju kulturowego.

  Jak pisałem; takie stanowisko to zarzewie konfliktu. Nie da się bowiem tworzyć i rozwijać odmienności kulturowej nawiązującej do odmiennej cywilizacji.

  Zadziwiające, że porównuje się tamtą sytuację z obecną, gdy również Polska ma prawo jedynie do pewnej autonomii tyle, że tym razem "pod berłem niemieckim".
  Czy autor a i chyba biskup, który to głosi, są na tyle głupi, aby tego nie rozumieć?
  No chyba, że uważają innych za tak durnych, aby tego nie dostrzec.

  Można doceniać rolę takich postaci jak Dmowski, czy Jaroński jako tych, którzy na bazie narodowej wykazywali polską odrębność kulturową (i cywilizacyjną), ale to nie jest stanowisko godne nawiązania do wielkości myśli Przodków, którzy stworzyli podstawy Cywilizacji Polskiej. Idei, która daleko przewyższa osiągnięcia innych narodów, a wręcz była (i jest) wzorem dla tworzenia instytucji życia publicznego społeczeństw.
 • @maharaja 15:48:36
  Pan musi o młody, choć już ze sporym zakresem wiedzy, ale jeszcze musi się Pan uczyć.

  Już zdanie: "faraonowie stworzyli piramidy, ale jakim kosztem?"
  świadczy o brakach - bo jak Pan tłumaczy znalezienie włosa w bloku kamiennym, jednym z tych z których zbudowano piramidę?

  Zbyt łatwo ulega Pan wdrukowaniom mentalnym.

  Niemnie cieszy, że są ludzie młodzi o takim zakresie wiedzy.
 • @maharaja 16:02:37
  Proszę przeczytaś moje ostatnie notki; może to panu coś wyjaśni.
 • W chwili historycznej, gdy świat słowiański ze światem germańskim - prowadzonym przez odwiecznego wroga Polski, Prusy - staje do
  Czy pan wie ile klamstw i zaklaman zawarl pan w tym podtytule???
  Swiat gremanski ze swiatem slowianskim wspolzyli w zgodzie i symbiozie przynajmniej 2 millenia...
  DO konfliktu doszlo kiedy Germanow zdominowali Rzymianie a ich plemiona polaczylo Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego...
  prusy to bardzo mlody twor...powstaly tylo i wytlacznie dzieki glupocie najglupszego Krola Polskiego i polskiej szlachty...stad dalej tylko emmpstrembzdem,,,,
 • @maharaja 08:38:02
  Na to wygląda.
  Czyli technika inna niż obecna wiedza.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31