Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
22 posty 84 komentarze

Na początku było słowo J 1,1

slawomis - Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie (Roman Dmowski). Polska albo będzie katolicką, albo jej nie będzie (Feliks Koneczny). www.rodzinaswietokrzyska.wordpress.com

Pielgrzymka Nowogródzian

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

19 lipca na Jasną Górę przybyli po raz 40 (a może nawet 45) Nowogródzianie. Zjechali się z całej Polski, z Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Warszawy. Zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Nowogródzian i Sympatyków Ziemi Nowogródzkiej.

   Lato, wakacje, wypoczynek. Dobrze jest oprócz sił fizycznych nabrać mocy duchowej. Wiele osób wakacyjny czas  wypełnia pielgrzymką. Polacy wyjeżdżają do Ziemi Świętej, Rzymu i Watykanu, wędrują szlakiem Św. Jakuba do Santiago de Compostela. Najwięcej polskich pielgrzymów zmierza jednak na Jasną Górę. Autobusami, samochodami, motocyklami, rowerami, pieszo wędrują do Matki Chrystusowej, Królowej Polski. " W 2011 roku na Jasną Górę przybyło 3,2 mln pielgrzymów i turystów z 80 krajów świata. W 228 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 830 tysięcy osób. Pieszo do klasztoru przybyło 143 983 osoby" (wikipedia).

   19 lipca na Jasną Górę przybyli po raz 40 (a może nawet 45) Nowogródzianie. Zjechali się z całej Polski, z  Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Warszawy. Zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Nowogródzian i Sympatyków Ziemi Nowogródzkiej. W programie dwu dniowej pielgrzymki była Msza Św. i spotkanie w kaplicy Matki Bożej Różańcowej oraz następnego dnia Droga Krzyżowa na wałach i Msza Św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej transmitowana przez telewizję Trwam. Przewodniczył jej ks. Jan Adamarczuk, opiekun duchowy stowarzyszenia wywodzący się z  Nowogródka.
Ewangelia niedzielna według Św. Marka (6,30-34) mówiła o tłumach przychodzących do Jezusa, które były jak owce bez pasterza, które Jezus nauczał.
 

Msza Św. w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej


   Dla Nowogródzian w okresie II wojny światowej takim pasterzem był ks. Aleksander Zienkiewicz, mówił w homilii Kaznodzieja. W kwietniu 1939 został rektorem Fary w Nowogródku i kapelanem Sióstr Nazaretanek. W 1942 roku  mianowano go dziekanem nowogródzkim. Niemieckie aresztowania i egzekucje wybitniejszych Polaków sprawiają, że pozostaje jedynym kapłanem w mieście i okolicy. Mieszkając w różnych miejscach codziennie przybywa rano do Fary sprawować Mszę Św. i po południu nabożeństwo różańcowe. Przynosi otuchę i wsparcie duszom i sercom umęczonych Polaków.

   Księdza wspierają Siostry Nazaretanki czyniąc wiele, by piękno nabożeństw podnieść i pogłębić. Organizują tajne nauczanie dzieci, przygotowują je do Sakramentu I Komunii Św. Jednocześnie w duszach Sióstr dojrzewa myśl ofiary za ojców rodzin, za ostatniego Kapłana. Siostra Stella, przełożona, mówi: " Jeżeli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny. (...) Ksiądz Kapelan jest o wiele potrzebniejszy na tym świecie, niż my, toteż modlimy się teraz o to, aby Bóg raczej nas zabrał, niż Księdza, jeżeli jest potrzebna dalsza ofiara." Wypadki następują po sobie szybko. W lipcu 1943 siostry zgłaszają się na Gestapo, by ofiarować swoje życie za 120 osób, aresztowanych i przeznaczonych do rozstrzelania. Karę śmierci zamieniono aresztowanym na roboty w Niemczech (zatrzymanych wywieziono 24 lipca, a nielicznych uwolniono). Siostry zostają aresztowane i 1 sierpnia 1943 roku rozstrzelane przez Niemców. Następuje próba aresztowania przez Gestapo Księdza Aleksandra, ale udaje mu się ujść z życiem i dotrwać do końca wojny. Jest w pełni przekonany, że Siostry zastąpiły go na ofiarnym stosie. Siostry Nazaretanki zostały beatyfikowane przez papieża Jana Pawła II 5 marca 2000 roku, w czasie pierwszej beatyfikacji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

   Ks. Aleksander Zienkiewicz osiadł po wojnie z falą przesiedleńców z ziem wschodnich we Wrocławiu. Był rektorem Seminarium Duchownego i duszpasterzem młodzieży akademickiej. Zmarł 21 listopada 1995. Jego proces beatyfikacyjny zakończył się właśnie na szczeblu diecezjalnym.

   W Nowogródku po wojnie pozostało niewielu Polaków. Próbują wspierać się i współdziałać, lecz polska mniejszość nie ma łatwego życia. Wskutek interwencji władz w 2005 roku w Związku Polaków na Białorusi doszło do rozłamu. Działają dwie polskie organizacje, co znacznie utrudnia funkcjonowanie całej mniejszości polskiej na Białorusi.

Droga Krzyżowa na wałach


   Jaka jest dzisiejsza Białoruś ? Na niektórych portalach internetowych pojawiają się artykuły afirmujące sytuację tego kraju. Podkreślają ochronę własności państwowej przed złodziejską prywatyzacją, pełne zatrudnienie. Jednak według opinii odwiedzających ją osób przypomina raczej Polskę lat pięćdziesiątych. Realny socjalizm w całej okazałości.

 

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31