Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
22 posty 84 komentarze

Na początku było słowo J 1,1

slawomis - Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie (Roman Dmowski). Polska albo będzie katolicką, albo jej nie będzie (Feliks Koneczny). www.rodzinaswietokrzyska.wordpress.com

Polska wśród serdecznych przyjaciół

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W polityce nie ma sentymentów, jest tylko gra interesów. Tego typu zachowania bliskie są gospodarce kapitalistycznej. Liczy się zysk, osiągnięcie celów przedsiębiorstwa. Zastosujmy ten "biznesowy" sposób myślenia do analizy relacji międzynarodowych.

 

Przedruk za:
https://rodzinaswietokrzyska.wordpress.com/2017/09/22/polska-wsrod-serdecznych-przyjaciol/
 


Część IV :  MIĘDZYMORZE EPILOG
 


VII. MIĘDZYMORZE (Trójmorze, Pentagonale)


Koncepcja Międzymorza ( dawniej Pentagonale dzisiaj Trójmorze ) jest bardzo trudna do realizacji. Ma dwóch wpływowych wrogów: Niemcy i Rosję. Nie należy jednak rezygnować z zacieśniania współpracy gospodarczej i politycznej sąsiadujących krajów Europy Środkowo Wschodniej i Południowej. Wiele interesów mamy wspólnych. Czy jednak istnieje szansa na odezwanie się w państwach międzymorza silnej woli współpracy w celu utworzenia strefy wolnej od wpływów Niemiec i Rosji ? Czy w Italii obudzi się rzymski duch ? To bardzo mało prawdopodobna koncepcja. Międzymorze ma szansę tylko w przypadku silnego protektora i taki wariant jest aktualnie realizowany. Stany Zjednoczone Ameryki na różne sposoby usiłują skłonić Rosję do ścisłej współpracy przeciwko Chinom. Antyrosyjsko nastawione "międzymorze" wydaje się być ważną formą nacisku. Moż,e na przykład, poważnie zaszkodzić wymianie handlowej niemiecko - rosyjskiej, o kwestiach militarnych nie wspominając. Amerykańska tarcza antyrakietowa w Europie Wschodniej budzi zdecydowany sprzeciw Rosji, a także Chin (!).  


VII. EPILOG

Uniwersalna zasada imperium brytyjskiego "Anglia nie ma wiecznych wrogów czy przyjaciół, Anglia ma wieczne interesy" w społeczeństwie opartym na normach chrześcijańskich (cywilizacja łacińska) budzi wiele wątpliwości. Można jednak ten "polityczny" konflikt sumienia rozwiązać podpisując krótkie umowy międzynarodowe lub umowy z  możliwością łatwego rozwiązania. Ponadto zmiana istotnych uwarunkowań, na przykład nasz przyjaciel wchodzi we współpracę z naszym wrogiem lub działa na naszą szkodę, czyni umowę w sposób oczywisty nieważną (co także może być zapisane w umowie). 

W Polsce są mocno zakorzenione tradycje jawnego działania i honoru. Druga sprawa jest łatwa do rozwiązania - nie każda osoba (państwo) jest osobą honorową. Wobec nich nie obowiązują nas zasady wynikające z kodeksu honorowego. Jawność działania polityce i biznesie jest pożądana, ale niestety musi być stosowana w granicach rozsądku. Społeczeństwu trzeba dać jednak jasny przekaz możliwych opcji. Ponadto trudno wyobrazić sobie suwerenne państwo bez sprawnie działających z natury tajnych służb specjalnych. Dla niektórych liczy się tylko pieniądz i zysk, są gotowi na wszelką podłość w osiągnięciu tego celu. Przed takimi działaniami każdy ma prawo bronić się, a państwo powołuje służby. 

Rozważaliśmy miejsce Polski w polityce międzynarodowej w uproszczony "biznesowy" sposób. Jakie wnioski wypływają z tej analizy ? Myślę, że w treści zawarte są pewne sugestie. Należy rozmawiać z wszystkimi mocarstwami. Niech będzie w Polsce partia "pruska, ruska, usraelska, chińska" i niech się licytują. W polityce obowiązuje pragmatyzm.
Nie poruszona została sprawa możliwych ograniczeń i wrogich działań podobnych do wspomnianej sytuacji na Ukrainie. Jest to w polityce każdego państwa ryzyko "biznesowe", które koniecznie trzeba minimalizować. Zbyt dużo krwi zostało przelanej za Polskę.

W analizie nie został poruszony wpływ banków i międzynarodowych korporacji na politykę. Temat jest obszerny i niekoniecznie musi być włączony do każdej analizy, ale dla porządku warto o nim wspomnieć. Interesy korporacji realizowane są najczęściej pośrednio przez wpływ na rządy i decyzje konkretnych krajów, a kapitał ma narodowość i wspiera konkretne państwa. Zajmowanie się polityką państw ma zatem sens.
Lista polskich oczekiwań w polityce międzynarodowej jest otwarta. Warto o tym szeroko i często dyskutować. To będzie miało efekt !


Sławomir Szarek
 

KoniecŹródła:
-------
Portal polska-azja.pl i publikacje Radosława Pyffel
Biuletyny Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM)
prof. Antoni Dudek "Chiny przyczyniły się do powstrzymania radzieckiej interwencji w Polsce w 1956 r.", wp.pl
Robert Tempe "Geniusz Chin. 3000 lat nauki, odkryć i wynalazków"
Portal wikipedia.pl
Podane do publicznej wiadomości informacje Polskiej Agencji Prasowej 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31